WordPress Siteleri Gerçek Anlamda Hızlandırmak

Ana SayfaWordpress

WordPress Siteleri Gerçek Anlamda Hızlandırmak

Bugün bir wordpress siteyi hızlandırmaktan bahsedeceğim; ama gerçek anlamda. “Gerçek anlamda” dememin nedeni yerli ve yabancı kaynaklarda bahsedilen yöntemlerin hiçbir burada anlatacağım yöntemler kadar işe yaramıyor. Birçok uzman “bence” asıl önemli olan konuyu kaçırıyor: Altyapı!

WordPress sitelerin hızlı açılması sitenizin geleceği açısından çok önemli. Hızlı ve kesintisiz çalışan bir website kullanıcıların gözünde iyi bir yerdedir, bu da sizi Google’da daha üst sıralara taşır. Google, web sitelerin en fazla 3 saniye içinde açılmalarını istiyor. Bu Türkiye’deki hosting firmalarında, özellikle paylaşımlı hosting paketlerinde pek mümkün değil. Bazı çözümlerle site açılış ve sayfa hızları arttırılsa da günümüz standartları için yeterli olmuyor.

Her Şey Altyapıda Bitiyor!

Ben Türkiye’deki pek çok hosting şirketiyle çalıştım. Güzelhosting, Veridyen, Turhost, Gofasthosting gibi… Çalıştığım şirketlerin (Gofasthosting hariç) tümünde “Paylaşımlı hosting” paketleri kullandım. Bu, tek bir ip adresinde ve belli bir disk alanında yüzlerce sitenin bir arada, aynı kaynakları kullanarak barındırılması demek. Bunun sonucunda düşük açılış hızlarına sahip, verimsiz siteler ortaya çıkıyor. Ufak tefek farklılıklar olsa da durum genellikle siteleriniz için kötüdür.

Cloud Hosting kullanana kadar her ne yaptıysam sitelerimi hızlandıramamıştım. Cache eklentileri, resim sıkıştırma, site kodlarını sıkıştırmak gibi daha onlarca yöntemi denedim ama kayda değer bir gelişme olmadı. Anladım ki aylık 5-10 TL gibi fiyatlara satılan bu hizmetlerden bir şey beklememek gerekiyordu.

Gofasthosting firmasında ise Cloud Hosting paketine geçtim. Firma bana WordPress Hosting paketlerinin wordpress için özel olarak optimize edildiğini, daha hızlı çalıştığını  söylese de denediğimde bunun pek de öyle olmadığını görmüştüm. Cloud Hosting paketinde paylaşıma yer olmadığından çok daha verimli ve hızlı web sitelerine sahip oluyorsunuz. Bende de öyle oldu ve uzun bir süre kendilerinin bu hizmetini memnun bir şekilde kullandım. Hiçbir eklenti ve optimizasyon gerek kalmadan sitelerimin inanılmaz hızlandığına şahit olmuştum.

Asıl bomba ise Digitalocean oldu! Bu firmadan aldığım VPS ile resmen çağ atladım. Sitelerimin hızları adeta uçuşa geçmişti, üstelik tek bir ayara bile dokunmamıştım. Elbette paylaşımlı hosting, cloud hosting ve VPS arasında ciddi fiyat farkları var. VPS için bir ayda ödediğiniz parayı paylaşımlı hosting paketine bir yılda ödüyorsunuz. Ama sitelerinizden bir gelir elde ediyorsanız bence kayda değer ücretler değil; aylık birkaç paket sigara parası.

Sonuçta iş altyapıda bitiyordu. Sitenizi barındırdığınız firmayı doğru seçmek çok önemli. Bir site hızlı açılmıyorsa daha en baştan kaybetmişsiniz demektir. Bu nedenle piyasadaki firmalardan hizmet satın almadan önce kendi sunucularında barınan rastgele birkaç site adresi isteyin ve pingdom gibi sitelerde test edin.

Paylaşımlı Hosting Kullananlar Ne Yapacak?

Cache eklentisi, resimlerin boyutu küçültme, site kodlarını sıkıştırmak en etkili yöntemler. Yeterli olmasa da bu yöntemler de işe yarıyor. Özellikle altyapının desteklediği Cache eklentisi tespit edip sitenize kurmak önemli. Örneğin Gofasthosting kullanırken hosting paketi Litespeed Cache eklentisini destekliyordu ve doğru ayarlarla site hızı oldukça yükseliyordu. Bunun dışında hali hazırda benim de kullandığım bir yöntem daha var: CDN!

CDN, kısaca dosyalarınızın daha hızlı çağrılmasını sağlayan son derece etkili bir yöntem. Her sitenin kesinlikle kullanmasını önerdiğim bir teknoloji ve gerçekten işe yarıyor. Bu hizmetin ücretli olanları harika işler çıkarıyor. Ben MaxCDN‘yi öneriyorum. Ama siz fiyatları da değerlendirip en iyisini kendinizi seçin, alternatif bol. Ücretsiz CDN isterseniz Cloudflare bunu sağlıyor, kurulumu çok kolay, internette bolca anlatım mevcut.

Tabii kesin çözüm yine yukarıda da bahsettiğim gibi kısıtlı imkanları olan hosting paketlerini kullanmamak. Şu an piyasada VPS ve Cloud Hosting paketleri uygun fiyata bulunabiliyor. Güvenilir firmaların bu paketleriyle sitelerinizi hızlandırabilirsiniz. Eğer bir siteden para kazanıyorsanız bence ilk yapacağınız yatırım altyapıya olmalıdır. Umarım bu yazı wordpress sitelerini hızlandırmak isteyenlere yardımcı olmuştur.

Hoşçakalın!

YORUMLAR

WORDPRESS: 2
  • yorum-avatar

    Almanya lokasyon HETZNER kullanıyoruz aylık 14 Euro civarı bir bedel ama değer. Türkiye için ise ILKBYTE’ı öneriyorlar. Hetzner’in de Ilkbyte’ın da farklı paketleri de var. Bunu bir PRO Cloudflare ile desteklerseniz karada ölüm yok.

DISQUS: 0