Turkcell Superbox İncelemesi

Homeİnternet

Turkcell Superbox İncelemesi

Sık sık seyahat eden bir bloggerim ve internetle haşır neşirim. Blog yazmanın dışında bir tüketici olarak da dizi, film gibi daha pek çok içeriği ilgiyle takip ediyorum. 6 ay önce çıkacağım bir iş gezisi nedeniyle bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine Turkcell Superbox nedir diye araştırmaya koyuldum. Gördüm ki bu kutu sayesinde gittiğim her yere internetimi de taşıyabiliyorum. Birkaç günün sonunda Turkcell ile görüşmelerim bitmiş ve beklemeye başlamıştım.

Görüşmeden bir gün sonra müşteri hizmetleri beni arayarak konumumu sordu. Anladığım kadarıyla bunu hizmetin ne kadar verimli olabileceğini sorgulamak için yapıyorlar. Bazı yorumlarda gördüğüm kadarıyla “yeterli sinyal gücü yoksa sözleşme yapmıyorlar” denilmiş ama benim adresimde şebeke sistemi iyi çalışmadığı halde hemen yakın bir yerden referans alınarak anlaşma sağlandı. Zaten o an bulunduğum noktada kullanmayacağım için sorun yoktu. Köyümde ve gideceğim ilçede Turkcell gayet iyi çekiyordu.

Ertesi sabah teknik eleman beni arayarak kurulum için uygun olup olmadığımı sordu ve öğle saatlerinde evime gelerek kısa süre içerisinde kurulumu tamamladı. Burada bazı sözleşme kağıtları imzaladım ve Superbox’ı içinde adıma tanımlı bir sim kart ile teslim aldım.

Kısaca kutunun özelliklerinden bahsedelim. Sınırsız paketlerde verdikleri cihaz, klasik modem şeklinde. Kotalı paketlerde dikdörtgen prizma şeklinde bir cihaz var. Sağda yanan 5 adet ışık şebeke sinyallerini temsil ediyor. Tıpkı telefonunuzdaki çubuklar gibi kaç çubuk çekiyorsa burda da o kadar ışık yanıyor. Modeminizin doğru konumlandırıldığından bu sayede emin olabilirsiniz. Diğer ışıklar sırasıyla güç, internet, wifi ve lan bağlantıyı temsil ediyor.

Ben gösteremiyorum ama modemin arkasında da önemli işlevler atanmış. En üstte kolayca çıkan bir kapağın altında iki adet anten girişi, 3 adet lan portu, 1 adet wan/lan portu, güç girişi ve reset tuşu yer alıyor. Cihazın üstünde ise açma kapama tuşu ve WPS tuşu bulunuyor.

Cihaz tak çalıştır mantığıyla çalışıyor ve ortalama 10 saniye gibi bir sürede internete bağlanıyor.

Turkcell Superbox Paketleri

Superbox Fırsat İnternet Paketi olarak geçen paketlerden limitsiz 10 mbps paketi tercih ettim. İndirme, yükleme gibi işlemler için değil de daha çok internete bağlı kalabilmek için tercih ettiğimmden beni hiç üzmedi. Ha üzdüğü taraflar da oldu onlardan da yazının ilerleyen bölümlerinde bahsedeceğim. Diğer paketleri de aşağıda listeledim.

Not: Ben aldığım dönemde 10 mbps ve 20 mbps şeklinde iki adet sınırsız paket vardı, şimdi onları iptal edip 15 mbps sınırsız pakette birleştirdiler ve fiyat 600 TL oldu. Bu fiyat kesinlikle kabul edilemez. Turkcell müşteri hizmetleriyle fiyatların faiş artışı hakkında konuşup fiyatların indirilmesi talebimi ilettim ama durumun değişeceğini sanmıyorum. Kesinlikle alınabilir fiyatlar değil.

turkcell superbox paketleri tarifeleri 2021

Güncel tarifeler için bkz: Superbox Fırsat Kampanyası

Benim aldığım paketin ayrıca şöyle bir özelliğini keşfettim, sitesinde belirtilmemesine rağmen ilk ay 100 mbps hızında kullandım. Bu sürede gerçekten fiberi aratmayan bir hızda çok güzel zamanlar geçirdim. Ancak pek çok şikayetin de nedeni bu aslında… Kullanıcılardan birçoğu ilk aylarda internetlerinin çok hızlı olduğunu, daha sonra hızın kademeli olarak düştüğünü belirtmişler. Eğer bulunduğunuz bölgede çekim kalitesi iyiyse ve buna rağmen hızdan memnun değilseniz nedeni bu olabilir.

Kimler Turkcell Superbox Almalıdır?

Dostlar, baştan söylemeliyim ki bu cihaz herkese göre değil. Zaten paketleri incelediğinizde fiber internetten daha pahalı ve daha yavaş olduğunu göreceksiniz. Turkcell Superbox almadan önce gerçekten buna uygun durumda mısınız bilmelisiniz, aksi takdirde ağır fatura yüküyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

 • Köyünüzde ADSL altyapısı yoktur ama Turkcell çekiyordur, internete bağlanmak zorundaysanız Superbox tam size göre. 4 kişilik bir ailenin internet ihtiyaçlarını fazladan fatura ödemeye gerek kalmadan halledebilir.
 • İş gezileri yapıyorsunuzdur, gittiğiniz yerde altyapı yoktur veya internet olmasına rağmen verimli değildir ve rahat etmek istiyorsunuzdur. Benim durumum da tam olarak bu, gittiğim otel v.b. yerlerde mutlaka ücretsiz wifi oluyor fakat bunların güvenliği ve hızı kesinlikle beni memnun etmiyor.
 • Bulunduğunuz bölgede internet altyapısı yoktur veya varsa da boş port yoktur ve aylarca beklemeniz gerekebilir. O halde Superbox sizin de internet probleminizi çözecektir.

Ben yukarıda saydığım üç durumu da yaşadım. İş gezileri, köy ve en son ailemin taşındığı evde internet olmaması nedeniyle Turkcell Superbox benim elim ayağım oldu. 6 aylık sürede bir defa bile aldığıma pişman olmadım. Ama durum tespitini iyi yaptığım için… Bu cihazı satın alıp gerçekten mağdur olan insanlar da var. Lütfen almadan önce iyi araştırın, mümkünse daha önce satın almış birinden sizin bölgenizde de denemesini rica edin.

Turkcell Superbox Hızlı Mı? Test Sonuçları

Yukarıdaki 4 paketin yanında hızlarla ilgili bilgi zaten veriliyor. Oradan şunu anlamalısınız; kotalı yani 4.5 G hızındaki paketlerde hız sınırlaması yok, şebekeden ne kadar veri geliyorsa o kadar hızla internete bağlanabiliyorsunuz. Bu paketler oldukça hızlı fakat sınırlı oldukları için dikkatli kullanmak gerekiyor. Sınırsız paketlerde ise 10 mbps ve 20 mbps seçenekleri sunulmuş. Açıkçası hızı biraz daha düşürüp fiyatı da indirselermiş alacak çok kişi vardı, her neyse.

Ben 10 mbps sınırsız paketi kullanıyorum. Aşağıda bu yazıyı yazmadan hemen önce yaptığım testin sonucunu görebilirsiniz.

turkcell superbox hız testi hızlı mı sonuç

Ben bana vadedilen hızı gittiğim her yerde aldım, yani hızdan kesinlikle memnunum. Ama zaten beklentim de yüksek değildi. Eğer siz sık sık oyun indiren biriyseniz bu hız sizi tatmin etmeyebilir. Günümüzde oyunlar yüzlerce gb boyutlara ulaştı ve bu hızlarla oyun indirmek günler sürebilir.

Turkcell Superbox Kullanıcı Deneyimlerim

6 ayın sonunda iyi ki almışım diyorum çünkü bütün ihtiyaçlarımı hiçbir kesintiye uğramadan karşıladı. Doğru beklentilerle Superbox gerçekten bir kurtarıcı olabiliyor. Günün belli saatlerinde hızlanıp yavaşlayan bir yapısı var. Şebeke internetine bağlandığınız için sabah erken saatlerde daha akıcı bir deneyim yaşıyorsunuz. Ping bir miktar daha düşüyor ve hız da artıyor. Öğle saatlerinde yoğunluğa bağlı olarak biraz daha yavaş çalıştığını gözlemliyorum.

Oyun Deneyimi

Birkaç farklı online oyunda test etme şansım oldu. İlk olarak şansımı CS:GO’da denedim. En iyi 120 ping ile bağlanma şansım oldu ve bunun altına inemedim. Ping dolayısıyla rekabetçi bir oyun oynama şansım olmadı. Bu değerin altında oyun oynayanları da gördüm fakat ping değerini tüm denemelere rağmen düşüremedim. Fakat Knight ve Silkroad Online ile sorunsuz zaman geçiriyorum. Şu sıralar özellikle Gamegami Silkroad Online’yi sorunsuz oynuyorum ve gecikme değerleri gayet iyi. Kısaca Superbox rekabetçi oyunlar için pek de uygun değil, ancak MMORPG oyunlar oynamak için gayet yeterli olabilir. Yani tamamen online oyun oynanamaz diyemem, bu sizin oynayacağınız oyuna göre değişiyor.

Dizi ve Film Deneyimi

Netflix, Amazon Prime ve BeinConnect üyeliklerim var. Bunların tamamında 4k film ve diziler de dahil olmak üzere en ufak bir sorun yaşamadan dizi film izlemeye devam ettim. Ama bu demek değil ki başka sitelerde de sorunsuz izleyebilirsiniz… Bahsettiğim servislerin sunucuları gayet yeterli olduğundan sorun yaşama ihtimaliniz de az, ancak tutup dizileri başka platformlardan ücretsiz izlemeye kalkarsanız muhtemelen sonuç hüsran olacaktır.

Youtube, Twitch ve Genel İnternet Deneyimi

Youtube ve genel internet deneyimim son derece iyiydi, instagram da dahil olmak üzere hiçbir takılma olmadan tüm içeriklere sorunsuz erişebiliyorum. Youtube’da 1080p kalitede videoları da akıcı bir şekilde oynatıyor. Youtube canlı yayınlarında da hiç sorun yaşadığımı hatırlamıyorum. Yalnız Twitch canlı yayınlarında yüzüm gülmedi. Sık sık donmalar oluyor ve kaliteyi düşürerek sorunu çözmeye çalışıyorum. 1080p kaynak modundaki yayınları nadiren donmadan izleyebildim.

Turkcell Superbox Şikayetlerim

 • 200 Tl olarak anlaşmamıza rağmen ilk aydan itibaren tüm faturalar 212 Tl olarak yansıtıldı. Bununla ilgili ufak bir not tarifelerle ilgili sitede yer alıyor aslında ama madem böyle bir şey olacaktı o halde paketin fiyatını güncelleyin öyle değil mi? Anlaştığımız fiyatın üstünde fatura ödeyince hoş olmuyor. “*Kampanyayla birlikte yeni bir data hattı alınması gerekir. Tekliflerle birlikte verilen data hatlarına, yeni tesis ücreti kampanyaya ek olarak faturaya yansıtılır.”
 • Nottan anladığım kadarıyla fazla faturanın nedeni kutuyla birlikte verilen sim kart. Superbox’ınızın da bir cep numarası var ve bunun vergilerini ödüyorsunuz. Zaten modem arayüzüne girdiğinizde sağ üst köşedeki sohbet baloncuğu da sizin gelen kutunuz, hattınıza gönderilen SMS’leri buradan okuyabiliyorsunuz
 • Bir olumsuzluk da sms kutusunda ortaya çıkıyor… Ben ve Turkcell’den başka kimsenin bilmediği bir numaraya çok değişik yerlerden reklam mesajları geliyor. Kısaca bu numara bir şekilde birilerinin eline geçmiş ve bu durum hiç hoş değil… Bu arada e-devlet sisteminden üstünüze kayıtlı numaraları sorgulayarak Superbox numaranızı da öğrenebilirsiniz.
 • Online oyun performansı kotali paketlerde daha iyi, ping kotalı paketlerde daha düşük olduğundan rekabetçi oyunlar daha rahat oynanabiliyor. Sınırsız paketlerde de pingin mutlaka iyileştirilmesi gerek.
 • Ortak kullanıma pek uygun değil, evet bir ailenin tamamını internete bağlar ama bu aile bireylerinden biri canlı konferans yapıp bir diğer Youtube’da video izlerse internetiniz teklemeye başlıyor. Bu 10 mbps için geçerli senaryo, 20 mbps ve kotalı paketlerde hız arttığından daha iyi bir deneyim ortaya çıkacaktır.
 • Paket fiyatları çok pahalı. Birden fazla kişinin kullanımına da uygun değil yani abonelik ücretini biriyle paylaşamıyorsunuz! Her keseye uygun paketlerin oluşturulması gerek.
 • Şu anda lokasyon konusunda bir sınırlama yok yani dilediğiniz kadar farklı noktada kullanabiliyorsunuz ancak dedikodular gösteriyor ki yakın gelecekte 2’den fazla lokasyonda kullanmak için ek ücret ödemek durumunda kalabiliriz. Bu uygulama yürürlüğe girdiği anda tarifemi iptal ederim çünkü sağladığı mobilitenin hiçbir anlamı kalmaz.

Turkcell Superbox Nasıl Dondurulur?

Bildiğiniz üzere superbox ile sözleşmemiz 12 ay. Bu süre içinde dondurma işlemi yapmak istiyorsunuz diyelim. Tek yapmanız gereken 532’yi aramak ve müşteri temsilcisine bağlanmak, ardından hattınızı dondurmak istediğinizi söylüyorsunuz ve 3 ay boyunca faturanız erteleniyor. Bu 3 aylık süre içerisinde hattın vergilerini ödemeye devam ediyorsunuz. Ayrıca taahhüt süreniz de aynı şekilde 3 ay uzamış oluyor. Yani normal şartlarda Ocak ayında bitmesi gereken sözleşmeniz, hizmeti 3 ay dondurduğunuz için Nisan ayına uzuyor. Dondurma işleminin sonunda 14 TL hat açma bedeli alıyorlar. Son olarak 3 aylık sürenin bitmesini beklemek zorunda değilsiniz, ihtiyacınız olması durumuda bu sürenin bitmesini beklemeden 14 Tl ödeyerek Superbox’ı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Olumlu olumsuz tüm yönleriyle Turkcell Superbox hizmetini yorumlamaya çalıştım. Umarım bir fikir verebilmişimdir. Hoşçakalın!

COMMENTS

WORDPRESS: 4
 • comment-avatar
  Adnan Türkoğlu Koçak 1 sene ago

  Sınırsız paketlerin taahhüt süreleri dolunca hızları 10 MBPS’e düşüyor artık. Bu hizmeti kullanmak için sınırsız, taahhütsüz gerçek 4,5G paketi bekliyorum, ancak o zaman tadı çıkar yoksa 10 mbps paket almanın bir anlamı yok.

 • comment-avatar
  Terrydom 12 ay ago

  paketlerin tümü değişti ve artık cihaz kendini ikiden fazla konumda kullanıldığında kitliyor. yazıyı güncelleyin.

 • comment-avatar
  evett 11 ay ago

  turkcell ne yapmaya çalışıyor anlamadım inşallah hayır olur bu fiyatlara ALINMAZZZ!!!!!

 • comment-avatar
  SAİT Özsoy 9 ay ago

  Turkcell artık soyguncu olmuş (Türkcell kullanmaya hayır) ben sınırsız kullanıyordum 145 TL ayda ödüyordum sözleşmem bitmiş haber vermeden 257 TL fatura gönderdiler birde sınırsız bitmiş iptal ettim üstüne 232 TL fatura kestiler cihazı teslim almadılar teslim adresi göndereceğiz dediler adresi bildirmediler bu arada ben borç gözükmediği halde 232 TL bayide ödeme yaptım arkasından otomatik ödemeden 232 TL aldılar ben cihaz teslimi için adres istemek için aradığımda zamanın geçtiğini cihazın bende kalacağını cihaz ücreti olarak 600 TL ödeyeceğimi söylediler bunun adı nedir