Turhost Hosting İncelemesi: Nasıldır, Destek ve Fiyatlandırma!

HomeHostingWordpress

Turhost Hosting İncelemesi: Nasıldır, Destek ve Fiyatlandırma!

Bu yazıda Turhost Hosting firması hakkında düşüncelerimi paylaşacağım. Firmayla yaklaşık 1 yıllık çalışmanın ardından yeterince deneyimlediğimi ve bilgi sahibi olduğumu düşünüyorum. Bu sürede kullandığım paket ve yaşadığım olaylar hakkında yorumlarım umuyorum ki Turhost nasıldır diye soranlara yol gösterecektir.

Kısaca Turhost İzmit merkezli bir Türk hosting firmasıdır. Sektörün köklü firmalarından olan Turhost, alan adı tescili de dahil olmak üzere pek çok hizmeti bünyesinde barındırıyor.

Turhost Paylaşımlı Hosting Paketi Nasıldır?

Firmayla çalıştığım süre boyunca paylaşımlı hosting paketlerinden “Bireysel Limitsiz +” paketini kullandım. Bu pakete aylık ödeme yapabiliyorsunuz ancak yıllık ödemeye göre neredeyse iki kat daha pahalı oluyor. Zaten paketlerinde ağırlıklı olarak yıllık ödemeleri teşvik ettiklerini farkedeceksiniz. Bu hali hazırda pek çok firmanın uyguladığı yöntemdir.
11 sitenizi pakette barındırabiliyorsunuz, ben yaklaşık 6 sitemi barındırdım. Bu sürede yaşadıklarımdan aşağıda başlıklar halinde bahsedeceğim.

Turhost’a Güzel Hosting firmasında yaşadığım yavaşlık problemi nedeniyle geçiş yapmıştım. Güzel Hosting’e göre fiyatları daha tuzluydu ancak paraya kıymanın site performansına olumlu katkı yapacağına inanarak paketi gözüm kapalı satın aldım. Firmanın birçok sitede olumlu işaretlendiğini görebilirsiniz. Kim sorduysa “fiyat pahalı ama hizmetler iyi” şeklinde yanıtlar verilmiş. Ben bu düşünceye katılmıyorum, neden olduğunu da açıklayayım…

Hız/Performans: Öncelikle linux, cpanel ve wordpress paketleri (hepsi aynı) birçok şey için yeterli gibi görünse de hiçbir zaman sitelerimin hızlı açıldığına şahit olmadım. Tamam, paylaşımlı bir hosting kullanıyorum ama verilen paranın hakkı kesinlikle bu değildi. Henüz siteler bomboştu ve eklenti bile kurulmamıştı. Neredeyse tüm sitelerim bu haldeyken bu yavaşlığa anlam verememiştim. Cache eklentilerinin neredeyse tamamını denedim, destek sistemlerine başvurdum ama bir çözüm üretemedik. Sunucu ortalama 4-5 saniye gibi sürelerde yanıt veriyordu ve bu beklentimin çok altındaydı. İnsanlar bu sürelerde sekmeyi kapatıp başka sitelere yönlenebiliyorlar…

Lakin planlı kesintiler haricinde hiçbir zaman sitemi kapalı görmedim. Bu konuda haklarını teslim etmeliyim. Tüm sitelerim kesintisiz şekilde çalışmaya devam etti.

24.02.2021 Güncellemesi

Wpmavi.com sitesinde Turhost’un hosting firmaları karşılaştırmasında en hızlı hosting firmalarından biri olarak belirlenmiş. Ben kullandığım dönemde böyle bir hıza şahit olmadım fakat güncel durum farklı olabilir.

Fiyatlandırma: Firmanın bence en büyük eksisi fiyat politikası. Turhost hakkında sayfasını okurken başlangıçta kurumsal çözümler üretirken daha sonra bireysel hizmetler vermeye de başladıklarından bahsetmişler. Ancak bu durum fiyatlara hiç yansımamış. Örneğin benim kullandığım paketin güncel fiyatı aylık 4,05$. Fakat bu fiyat sadece yıllık ödeme yaparsanız geçerli oluyor, eğer aynı pakete aylık ödeme yapmaya kalkarsanız bu sefer fiyat 9,72$ oluyor! Aldığınız her hizmet için de (yedekleme gibi) dolarla ödeme yapıyorsunuz! Ufak bir karşılaştırma yapmak gerekirse aylık 5 dolar vererek Digitalocean VPS sunucu alabilirsiniz. Üstelik hız maksimum seviyede olur ve yine birçok sitenizi burada barındırabilirsiniz. Kısaca Turhost’un fiyatları maalesef kabul edilebilir seviyede değil.

Turhost Destek Sistemi

Genellikle yarım saat içinde yanıt veriyorlar fakat bazen 3 saate varan destek yanıtları oldu. Bunların görsellerini paylaşmak isterdim ama hesabımdaki tüm destek mesajları silinmiş. Sanırım bunu otomatik olarak yapıyorlar… Teşhisleri ve yardımseverlerlikleri konusunda ise yine haklarını teslim etmeliyim. Sorunu nokta atışla bulup genellikle size hiçbir iş bırakmadan hallediyorlar. Kibarlar ve çözüm odaklılar. Telefonla destek aldığımda da yine çok kibar, sabırlı ve anlayışlı insanlarla çalıştığımı hissettim…

Karşınızda sizi anlayan ve çözüm üretmeye çalışan insanlar var, bunu açıkça ifade etmeliyim. En absürt sorularıma bile sabırla yanıt veriyorlardı ki maalesef bilgisizliğim nedeniyle bunu birçok kez yapmış bulundum.

Bir keresinde kendilerine ilk taşındığımda açmış olduğum bir sitenin yedeği gerekti. Ben siteyi çoktan silmiştim, yedek de almamıştım ve hatta kendileriyle çalışmayı da bırakalı bayağı zaman olmuştu. Bir umut destekten yazdım ve düşük bir ücret karşılığında siteyi tekrar kurup bana teslim ettiler. Bu bana yaptıkları en büyük iyilikti… Kısaca nispeten geç yanıtlar dışında destek sistemleri on numara çalışıyor. Eğer sabırlı biriyseniz bu da sorun olmayacaktır.

Not: Turhost’un yönetim paneli de tek kelimeyle harika, arayüz resmen akıyor ve çok pratik. Hiç zorlanmadan bütün işlerimi oradan hallediyordum. Onlarca firma içinde daha iyisini görmedim.

Turhost hakkında söyleyebileceklerim bu kadar. Yukarıda da belirttiğim gibi bu yorumlar paylaşımlı hosting paketine aittir. VPS ve Cloud Hosting paketlerinde durum nedir hiçbir fikrim yok. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Hoşçakalın!

COMMENTS

WORDPRESS: 3
 • comment-avatar
  Freelancer 1 sene ago

  turhost iyidir 5 yıldır çalışıyoruz

  • comment-avatar

   Hizmetleri kaliteli ama bu ekonomik şartlarda artık tercih edeceğimi sanmıyorum. Ayrıca wordpress hosting paketleri yeterince hızlı değil.

 • comment-avatar
  gezi rehberi 3 ay ago

  2 yıldır kullanıyoruz hiçbir kesinti yaşamadık ilgi alaka güzel.