Norton 360 İncelemesi: Gerekli Mi? İşe Yarıyor Mu?

HomeYazılım

Norton 360 İncelemesi: Gerekli Mi? İşe Yarıyor Mu?

Bundan tam bir yıl önce bir hack saldırısına maruz kaldığımı düşünerek (aslında kalmamıştım) antivirüs kullanmaya karar verdim. Geçmişte kullandığım ve techradar gibi bazı sitelerin de en iyiler sıralamasına aldığı Norton 360’ı tercih etmek istedim. Norton’nun yanında KasperSKY, Bitdefender, TrendMicro, Avira gibi alternatifler de vardı ancak fiyat olarak en uygun Norton gözüme çarpmıştı. Geçmişte “NASA’da bu antivirüsü kullanıyor” dedikodusunu da hatırlayarak Norton’u tercih ettim. 1 yıl içinde edindiğim tecrübeleri sizlerle bir inceleme şeklinde paylaşmak istiyorum. Eminim Norton 360 hakkında yorum arayanlara yardımcı olacaktır.

Norton 360 Paket Seçenekleri

norton 360 paketleri

Resmi internet sitelerinde Norton Antivirüs Plus, Norton 360 Standart, Norton 360 Deluxe ve Norton 360 Premium şeklinde 4 ayrı paket var. Bu paketlerin tamamı temel koruma özelliklerini içeriyor. Seçenekler arasında temel olarak sadece kullanabilecek cihaz sayısı değişiyor. Yalnızca Antivirüs Plus seçeneğinde Safecam ve VPN seçenkleri yok. Bu daha çok giriş seviyesi bir antivirüs seçeneği olarak sunulmuş. Ben laptop kullandığım için safecam özelliği aktif olsun istedim ve tercih etmedim. Bir de paket yükselttikçe bazı ufak araçlar ekleniyor ki ben bunların hiçbirini kullanmadım. Yukarıdaki görselde inceleyebilirsiniz.

Norton 360’ı Android, iOs ve MAC cihazlarda da kullanabiliyorsunuz. Örneğin ben android cihazıma da kurdum ve aktif olarak kullanıyorum. Burada uygulama taramaları yapıyor ve gizlilikle ilgili koruma sağlıyor.

Görüldüğü üzere fiyatlar alternatiflere göre çok uygun. Avira, Bitdefender, KasperSky gibi yazılımları 5 cihaz için satın almaya kalkarsanız ancak 5 arkadaş danaya girer gibi para toplamanız gerekir. Çok pahalılar ve öyle muazzam artıları da bulunmuyor.

Norton 360 Yeterli Koruma Sağlıyor Mu?

Başıma gelen birkaç olaydan bahsetmek istiyorum. Bir ülke klasiği olan tanıdık birine ait usb belleği laptobuma takmış bulundum. O güne kadar kendi usb cihazlarım hariç hiçbir harici depolamayı laptobuma bağlamamıştım ama mecbur kalıp takmış bulundum. Usb cihaz içerisinde arkadaşımın önemli dediği fotoğraf ve videolar vardı ve kendi cihazında bunları virüsler nedeniyle açamıyordu. Norton 360 hem harici belleği temizledi hem de dosyaları silmeden ulaşılabilir hale getirdi. Daha sonrasında güvenli mod dahil birçok tarama yaptırdım ve hiçbir zararlı yazılıma rastlamadım.

Yalnız bu olaydan sonra cihazımdaki bazı dosyaların gizlenmiş olarak görünmesi gerekirken açık şekilde görüntülendiklerini farkettim. Bunlar Windows’un kendi dosyalarıydı fakat yine de bu durum beni rahatsız edince Norton destek hattını aradım. Aşağıda bununla ilgili detayları bulabilirsiniz.

Birkaç defa girmeye çalıştığım websitelerinin sakıncalı olduğuna dair iletiler aldım. Arama sonuçlarında çıkan güvenilir siteler gibi görünüyorlardı ancak Norton siteyi blokladı. Sayısız defa Webcam’a erişmeye çalışan uygulamaları engellemesi de beni cezbeden bir başka özellik.

Norton 360’ın geçen bir yıllık sürede yeterli korumayı sağladığını düşünüyorum. Verdiğim parayı sonuna kadar hak eden bir ürün oldu.

Norton Türkçe Destek Hattı

Her işi kendimiz halletmeye alıştığımız için bu durum bize tuhaf geliyor ama gerçekten de bir destek hatları var ve Türkçe destek sağlıyorlar. Karşınızdaki kişi gayet kibar ve anlayışlı, işini de biliyor ve size yardımcı oluyor. Ben gizli dosyaların görünmesine neden olan virüsten dolayı kendilerini aradım. Bana bunun virüs kaynaklı olmadığını söyleyip düzeltmenin yolunu da gösterdiler.

Yalnız yerel destek numaralarını öğrenmek için internet sitelerinden bir form doldurmanızı istiyorlar. Neden açıkça yazmamışlar ki? Bence içinde bulunduğumuz çağ itibariyle daha ulaşılabilir olmaları gerek. Bu benim gördüğüm ufak bir eksi.

Norton 360 Performansı Olumsuz Etkiliyor Mu?

Tamamen etkilemiyor demek yanlış olur çünkü her antivirüs bilgisayarın kalbine işler. Bütün dosyalarınıza erişip onları sürekli tarayan bir program nasıl olur da performansınızı etkilemez ki? Norton da etkiliyor ancak rahatsız edecek kadar değil. Günlük işlerimi yaparken yada oyun oynarken hiçbir etkileşimde bulunmadığından sorun çıkarmıyor. Yalnızca bilgisayar boştayken görevlerini yerine getiriyor. Bu sayede aktif kullanım sırasında performans kaybı yaşamıyorum. Boşta 18 Mb ram tüketiyor, bu miktar tarama sırasında daha da artıyor.

Yalnız tam sistem taraması yaparken (bunu siz seçiyorsunuz) bilgisayarın tüm kaynaklarını kullanıyor. Sistem taranırken başka bir işlem yapmakta zorlanıyorsunuz ve tarama uzun sürüyor. Böyle bir işlemi gerçekten yeterli vaktiniz varsa başlatın yoksa çok sıkıcı olabiliyor.

Yavaş bir cihazınız varsa ve performans sorunu yaşıyorsanız daha fazla kaynak tüketmemek adına hiçbir antivirüsü kullanmamanızı öneririm (korumanız gereken önemli dosyalarınız yoksa). Eski cihazlar için Windows’un kendi antivirüs yazılımı yeterli olacaktır.

Norton 360 Şikayetleri

Buraya kadar her şey güzel, parayı ödeyip hizmeti aldım ancak ürünü kullanırken dikkat etmeniz ve bilmeniz gereken bazı şeyler var. Norton’un Secure VPN adında bir hizmeti bulunuyor. Bu hizmet başlangıçta aktifti ancak bir süre sonra Türkiye için kapatıldı. Biliyorsunuz VPN internet gizliliği sağlayan bir hizmet. Burada beklenildiği gibi yasaklı sitelere girmekten çok veri ihlallerini önlemeye yönelik bir hizmet var. Yani Secure VPN yasaklı sitelere girmenizi değil günlük kullandığınız sitelerdeki gizliliğinizi sağlıyor. Eğer bunu da hesaba katarak satın almayı düşünüyorsanız maalesef Secure VPN servisi Türkiye’de çalışmıyor. Bunu kendilerine sordum ve yetkili mercilerle ilgili bir takım şeyler söylediler, arayıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

Türkiye için ücretsiz deneme sürümü bulunmuyor. Bunun da nedenini sordum ve yalnızca mobil cihazlar için 15 günlük deneme sunduklarını söylediler, tatmin edici bir açıklama yapmadılar. İnsanlar ürününüzü bir süre test etmek etmek isteyebilirler, rakipler deneme özelliğini sunuyor ancak Norton deneme süresi tanımıyor.

Darkweb Monitoring özelliğinin ABD’de aktif olduğunu görünce müşteri hizmetleri numarasını arayıp “bizde niye yok” diye sordum ve “henüz yeni bir teknoloji olduğunu ve Avrupa’ya gelmediğini” söylediler. Kolayca ikna oldum…

Ufak bir araştırmayla Norton’la alakalı problemlerin genellikle aboneliklerin izinsiz yenilenmesiyle alakalı olduğunu gördüm. Müşterilerin çoğu kartlarından izin alınmadan abonelik ücreti çekildiğini ve geri ödemede problem olduğunu belirtmişler. Burada satın almayı düşünen müşterilerin yapması gereken şey Norton Hesabım sayfasından otomatik yenilemeyi iptal etmektir, ben öyle yaptım. Eğer yenilemeyi düşünürsem uygun teklifleri değerlendirip manuel olarak yenilerim. Kısaca satın alım yapıp hesabınızı öylece bırakmayın, Norton Hesabım sayfasına girip ne var ne yok kurcalayın. İçinize sinmeyen bir şey olursa destek hattını arayıp sorun, daha sonra pişman olmayın.

Norton’u silmek isteyip bir türlü kurtulamayanlar da olmuş, onlar için de çözüm Norton’u bilgisayarınızdan kazıyacak olan iOBit Uninstaller programıdır.

Sonuç

Bu kadar anlattın, ne diyorsun alalım mı almayalım mı diye soracak olursanız ben memnun kalacağınızı düşünüyorum. Artısıyla eksisiyle bir antivirüs programıyla yaşanabilecek her aksiyonu sizlere anlattım. Tabii ki bundan çok daha fazlası vardır ve ben bir profesyonel olmadığım için bir antivirüs yazılımı nasıl test edilir emin değilim. Sıradan bir kullanıcının yaşadıklarını aktardım, umarım işinize yarar.

Sormak istediklerinizi yorum formu aracılığıyla iletebilirsiniz, hoşçakalın!

COMMENTS

WORDPRESS: 0