Netflix Görüntü Kalitesi Nasıl Arttırılır?

HomeSosyal Medya

Netflix Görüntü Kalitesi Nasıl Arttırılır?

Ülkemizde hızla artan bir Netflix tutkusu var. Birkaç yıldır resmi olarak Türkiye’de bulunan ve ofis açan Netflix, görüntü kalitesi ve kullanıcı sayısına göre paket fiyatları belirlemiş. En yüksek paket olan Ultra HD yani 4K pakette yüksek çözünürlüklü dizi ve filmler izleyebiliyorsunuz. Ancak fark ettim ki görüntü kalitesi bazen düşüyor. Yani paket 4K ama görüntü hiç de öyle söylemiyor. Peki Netflix dizilerini izlerken daha iyi görüntü kalitesi için ne yapabiliriz? Netflix görüntü kalitesi arttırma yöntemlerini araştırıyoruz.

Efendim kalite kötü olunca başladım araştırmaya ve gördüm ki Netflix kendi içinde bazı ayarlamalar yaparak görüntü kalitesini kısabiliyormuş. Tıpkı Youtube’da olduğu gibi kalite ayarı varsayılan olarak otomatik belirleniyor. Bu da internetiniz yavaşladığı zaman kaliteden feragat etmek demek. Ben bunun böyle olmasını istemedim ve internet ne kadar yavaş olursa olsun kalite 4K kalsın istedim. Hem internet hızıma güveniyorum hem de Netflix’in ne kadar hızlı serverlere sahip olduğunu biliyorum. Sizde de benzer bir problem varsa aşağıda anlattığım şekilde çözebilirsiniz.

Netflix Görüntü Kalitesi Arttırma (Yürütme Ayarları)

 • https://www.netflix.com/YourAccount adresine gidin ve giriş yapmadıysanız üyeliğinize giriş yapın.
 • Bu sayfaya ulaşmak için Netflix ana sayfasındayken sağ üstteki profil resminizin üzerine gelin ve “Hesap” seçeneğini seçebilirsiniz.
 • Profil Ebeveyn Kontrolleri” kısmında profil isminizin üzerine tıklayın ve “Yürütme Ayarları“na tıklayın.
 • Son olarak “Yüksek” ayarını seçerek işlemi tamamlayın.

netflix yürütme ayarları netflix yüksek kalite 4k ayarı

Tüm Cihazlarda Kablolu Bağlantıyı Deneyin

Akıllı Tv, laptop ve masaüstü bilgisayarınızda Netflix ile dizi film izlerken kablolu bağlantı her zaman daha iyi sonuçlar verecektir. Özellikle site gibi yoğun yerleşimlerin olduğu yerlerde wifi sinyalleri öyle bir karışıyor ki ethernet kablosu ile wifi hızınızın iki katına ulaşabiliyorsunuz. Yani kablolu bağlantı her zaman daha az gecikme ve daha hızlı internet anlamına geliyor. En azından kendi yaptığım testlerde bunu net olarak görebiliyorum. 100 mbps olan paketimde lab kablosuyla 93 mbps hız alırken wifi ile 27 mbps hız alabiliyorum!

Özellikle Smart TV’ler için bunu şiddetle öneririm. Ciddi bir kalite farkı olduğunu hissedeceksiniz ve daha az kopma ve gecikme yaşayacaksınız. Laptoplar kablosuz ve rahat kullanımlarıyla güzeldir fakat içerik tüketimi esnasında lan kablosunu bağlayabileceğiniz bir yere konumlamak görüntü kalitesini arttırmanıza, donma ve kasma sorunlarını çözmenize yarayabilir.

Tüm bunları yaptınız ve hala problem yaşıyorsanız internetinizi kullanan cihazların hızlarını sınırlayabilir, modeminizi resetleyebilir veya internet servis sağlayıcınıza arıza kaydı bırakabilirsiniz.

Hoşçakalın!

COMMENTS

WORDPRESS: 4
 • comment-avatar

  İzlerken bir problem olduğunu anlamıştım, internet hızlı olmasına rağmen piksellenme oluyordu sağolun!

 • comment-avatar
  erik 2 sene ago

  Sağolun, birçok yerde bahsedilmiş ama resimli anlatım sadece sizde var.

 • comment-avatar
  yılmazZ 6 ay ago

  hepsini yaptık yine de görüntü kalitesi düzelmedi?

  • comment-avatar

   Merhaba.

   Sayfayı tamamen kapatıp modeminize reset atabilirsiniz.

   Hala düzelmediyse ya yanlış paketi kullanıyorsunuz yada maalesef internet hızınız yüksek kalitede video oynatmayı kaldırmıyor.