Monster Tulpar T7 V20.3 (RTX 3060) Hakkında Kısa Bir İnceleme

HomeDonanım

Monster Tulpar T7 V20.3 (RTX 3060) Hakkında Kısa Bir İnceleme

Birkaç gün önce çalışma arkadaşım vesilesiyle bu laptobu deneyimleme şansım oldu. Kendisi fiyat ve donanım özelliklerine bakarak doğru bir tercih yaptığını düşünüyordu ancak benim ürünle ilgili gözüme çarpan oldukça fazla eksi vardı. Bende tam model ismi “Monster Tulpar T7 V20.3” olan bu notebook hakkında almayı düşünenler için kısa bir inceleme yazısı yazmak istedim. Umarım cihaz hakkında yorumları merak edenlere fikir verebilirim.

Öncelikle Monster’a RTX 3060 ekran kartına sahip bir cihazı bu fiyata verdiği için teşekkürler. Notebook yazıyı yazdığım an itibariyle 11.874 TL’ye alınabiliyor. Fiyat son nesil ekran kartına sahip olmasına rağmen bir önceki nesil ekran kartlarından daha uygun fiyatla satılıyor. Ancak bence satın alınmadan önce mutlaka bilinmesi gereken bazı şeyler var. Çünkü eminim ki kullanıcıların büyük kısmı bu cihazı sadece internetten izleyerek satın alacak ve satın almadan önce gerçek bir deneyime sahip olamayacak. Umuyorum ki bu açığı bir nebze kapatabileceğim.

Laptoplara on binlerce lira para veriyoruz. Deneyimin her anlamda iyi olması hepimizin hakkı. Ben bu cihazı elime aldığım andan itibaren birkaç detayı hemen fark ettim. İlk olarak ekran boyutu 17’3 olarak belirtilmesine rağmen bana hiç de öyle gelmedi. Kendim de 17 inch bir laptoba sahibim ve bu cihazı bir süre 15 inch zannederek kullandım. Evet çerçeveleri ince bir ekranı var ama hem kasa hem de ekran bana 17 inch hissi vermedi. Bu kimileri için güzel bir detay olabilir ama bana tuhaf geldi.

Ardından böyle güçlü donanıma sahip bir cihazın ne kadar hafif olduğunu farkettim. Kasa ve çerveçenin malzemesi plastik olduğu için laptobu olabildiğince hafif hale getiriyor ki bu taşıma açısından bir artıdır. Fakat bu plastik hiç de kaliteli bir his vermiyor. Ben bir laptop kullanacaksam yalnızca içindeki bileşenlerle değil kasa estetiği dahil her şeyiyle ilgileniyorum. Böyle pahalı bir cihazda daha kaliteli bir malzeme beklerdim.

Güç kaynağının küçüklüğü de dikkatimi çekti. Günlük kullanım için üretilmiş laptopların güç kaynağı boyutlarında bir güç kaynağıydı ve giriş standartı da eskiydi. Tabii ki küçük olması bir avantaj ama böyle güçlü bir sistem için çok daha büyük ebatlarda güç kaynakları gerekiyor. Hatta bazı sistemler için iki güç kaynağı kullanıldığına bile şahit olmuştuk. (özellikle Asus laptoplarda). Monster bunu nasıl başardı emin değilim… Mevzu bahis güç kaynağında Monster logosu da yer almıyor. Bunun yerine üreticisi olan FSP logosu bulunuyor. Yani Monster marka bir laptop alıyorsunuz ama adaptörünüzde Monster logosu yerine üretici (FSP) logosu yer alıyor… Ben bu durumla ilk defa karşılaştım ve bende adaptörüm bozulmuş da yerine pazardan başka bir adaptör almışım gibi bir izlenim bıraktı. Tüm Monster notebooklarda durum böyle mi emin değilim, lütfen beni bilgilendirin.

Laptobun performansını test etme şansım olmadı. i7 10750 ve RTX 3060 Max-P ekran kartıyla sorun çıkarmayacak bir sistem gibi duruyor. Henüz çok yeni bir seri ve soğutma, oyun ve render performansı hakkında detaylı araştırma yapmanızı öneririm. Günlük kullanımda hızından memnun kaldım ama bu laptoba iyi demek için yeterli olmayacaktır. Bulunduğunuz ilde Monster mağazası varsa gidip görmenizi öneririm, aksi takdirde satın almak için detaylı incelemeleri beklemekte yarar var.

Özetle Monster’ın fiyat performans bir cihaz ürettirdiğini söyleyebilirim. Donanımsal anlamda yeterli bir cihaz fakat fiyat avantajını korumak için depolama alanı gibi pek çok şeyden feragat etmişler… Umarım fikir sahibi olmak isteyenlere yardımcı olabilmişimdir. Amacım cihazı kötülemek değil satın almayı düşünenlere yardımcı olmaktır.

Hoşçakalın!

Kapak görseli: https://www.merlininkazani.com/Monster-Tulpar-T7-V20-2-Inceleme-uruninceleme-112542

COMMENTS

WORDPRESS: 0