Laptop Soğutucu ALMAMAK İçin 4 Neden!

HomeDonanım

Laptop Soğutucu ALMAMAK İçin 4 Neden!

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde farklı markaların laptop soğutucu modellerini deneme şansım oldu. Piyasadaki en iyi! markaların soğutucularını kullanmış biri olarak bu cihazların tam bir hayal kırıklığı olduğu kanısına vardım. Bu deneyimleri de kanıtlarıyla birlikte sizlere sunmak istiyorum. İşte laptop (notebook) soğutucu almamak için geçerli 4 neden!

Kullandığım notebook soğutucu modelleri: Deep Cool N9 ve Thermaltake Massive 23 LX

Laptop Soğutucular Cihazınızı Soğut(a)mazlar

laptop soğutucu standGörsel: https://www.notebookcheck.net/How-well-does-a-laptop-cooling-pad-work-We-Amazon-d-one-ourselves-to-find-out.464231.0.html

Nasıl oluyor da soğutucu işlevi görmesi gereken, koca koca fanlara sahip bu cihazlar bir laptobu soğutamıyor? Özellikle yeni nesil laptop modellerinde kullanılan işlemciler öyle güçlü ve ısınan işlemciler ki sizin fanınızın gücü bu sıcaklıkları soğutmaya yaklaşamıyor bile. Örneğin “Deep Cool N9” cihazında 1 adet 180mm fan var. Bu fan 600-1000 rpm devirle dönerek hava akımı üretiyor ve laptobunuza üflüyor. Bütün testler gösteriyor ki bu üflenen havanın laptobunuzun soğumasına hiçbir katkısı yok. Çünkü bu fan aslında maksimum devirde çalışmıyor. Bunun nedeni laptop usb girişlerinin yeterli enerji çıkışını verememesi.

Cihazın soğutma performansının hiçbir işe yaramadığını düşünmeye başlayınca soğutucuyu telefonum için kullandığım 5V adaptörle çalıştırmak istedim. Fanlar neredeyse 2 katı hızla dönmeye başladı. Laptop USB çıkışları yeterli çıkışı veremediği için zaten güçlü olmayan bu fan iyice güçten düşüyor ve aslında boşu boşuna çalışıyor. Kendi laptobum boşta 55 derecede çalışıyor, yük altında bu 95 dereceyi görüyor. Sizce 95 dereceye ulaşan bir işlemciyi yarım devirde dönen bir adet 18 mm fanın soğutması mümkün mü?

Laptop Soğutucular Başınızı Şişirirler

laptop ses sorunuGörsel: https://bleuwire.com/computer-making-noises-tips-to-fix-this-problem/

Sessiz sakin bir ortamda çalışıyorsunuz diyelim. Laptop ağır işlemler yapmadığınız için kendi fanını da çalıştırmıyor yani ses üreten hiçbir şey yok. Laptop soğutucu dışında! Bir notebook soğutucudan verim almak istiyorsanız yüksek devirde çalışmaları gerekir. Aksi takdirde yukarıda da belirttiğim gibi enerji harcamaktan başka bir işe yaramazlar. Yüksek devirde çalıştırınca da haliyle ses seviyesi artıyor. Bu seviye en yüksek devirde çalışırken ciddi anlamda rahatsız edici oluyor.

Çözümü kulaklık takmakta bulanlar var. Bu hem laptobun hem de soğutucunun sesini duymamanızı sağlar ama günlük kullanım sırasında her zaman kulaklık kulağımızda olmuyor. Hatta kulaklık bir müddet sonra terlettiği için konforsuz hale geliyor ve kulağınızdan çıkarıp kenara koyuyorsunuz. Sonuçta laptobu soğutmayan bir gürültü kaynağı ortaya çıkıyor.

Laptop Soğutucular Görüntü Kirliliğidir, Yer İşgal Eder

laptop masası setup karışık ekipmanlarGörsel: https://www.reddit.com/r/Lenovo/comments/jgiw7h/here_is_my_simple_setup_with_ideapad_gaming_3_i7/

Bir laptobun en büyük artısı kablosuz kullanıma olanak sunması, sadeceliği ve pratikliğidir. Masaüstü cihazların aksine laptobunuzu elinizde taşıyarak istediğiniz yere götürebilir, hiçbir işten geri kalmadan dağın başında, bahçede veya yatağınızda uzanarak kullanabilirsiniz. Peki biz ne yapıyoruz? Laptopta yokmuş gibi bir klavye, kablolu bir fare, laptop soğutucu ve koca bir kulaklık da ekleyerek tam bir karmaşa yaratıyoruz. Sade bir kullanıma olanak sağlayan bu cihaz masaüstü sistemlerden daha kompleks bir hale geliyor.

İşte laptop yani notebook soğutucu da hem yerinizi hem de usb girişlerinizi işgal ediyor. Soğutucuyu masaya koyduğunuz anda laptobunuzun tüm şıklığı kayboluyor. İnce, şık diye aldığınız laptop artık kaba bir yapıya bürünüyor. Bir diğer işgali ise USB girişidir. Gücünü USB’den aldığı için hem kablo karmaşası yaratıyor hem de zaten az olan USB girişlerden birini kapmış oluyor.

Laptop Soğutucular Pahalıya Mal Olurlar!

deep cool n9 kırık bacak inceleme

Şu an zaten piyasada uygun fiyatlı bir ürün bulmak zor. Doların durumu belli ve alım gücümüz de ortada. Hal böyle olunca gerçek anlamda hiçbir fayda sağlamayan bir ürüne yüzler lira masraf yapmak israftan başka bir şey değildir. Laptop soğutucular cihazınızı soğutmuyor, gürültü yapıyor ve yer işgal ediyorlar. Üstüne bir de para mı vereceğiz? Asla!

Ben Deep Cool N9 soğutucuya 300 TL gibi bir para ödedim. İstediğiniz incelemeyi izleyin, hemen her kanal bu ürünün çok iyi soğuttuğunu, çok şık olduğunu ve parasını hak ettiğini söylecektir. Fakat ben yaptığım testlerde bunların tamamının boş laflar olduğunu görebiliyorum. Üstelik kalın ve ağır bir cihaz. 4,5 kiloluk laptobun girdiği çantaya zar zor sığıyor. Köşeleri o kadar keskin ki dikkat etmesem çantayı bile yırtabilir. Bu eksilerden bahseden tek bir kişiyi gördüm o da Amazon’da yorum yapan benim gibi bir başka müşteri… Deep Cool N9’u aldıktan birkaç ay sonra bir yükseltme bacağının kırılması olayına ise hiç değinmiyorum!

Sonuç olarak minimalist kurulumlar yapabilecekken tamamen kablo karmaşasından ibaret masalara ve cihazlara sahip oluyoruz. Üstelik hem göz yoruyor hem de cep yakıyor. Benim laptop (notebook) soğutucu deneyimlerim bu şekilde. Eğer böyle bir laptop soğutucu stand satın almayı düşünüyorsanız iyi araştırın ve yorumları dikkate alın.

Not: Neden tamir ettirmedin veya iade etmedin diyenler olacaktır. Tabii ki işin peşine düştüm fakat her firmadan “kullanıcı hatası” cevabını aldım.

Hoşçakalın!

Kapak görseli: https://procomp.ba/blog/dodatno-hladjenje-za-laptop-da-li-je-potrebno/

COMMENTS

WORDPRESS: 0