İnstagram Hesabını Tamamen Güvenli Hale Getirmek

HomeSosyal MedyaGüvenlik

İnstagram Hesabını Tamamen Güvenli Hale Getirmek

İnstagram kullanıyorsunuz ve hesabınızın güvenliğinden endişe mi ediyorsunuz? Endişelerinizde haklısınız. Devlet başkanları bile hacklenirken sizin hesabınıza erişmek usta biri tarafından hiç de zor olmayacaktır. Fakat burada sizlere vereceğim birkaç ipucu sayesinde hesabınızı tamamen güvenli hale getirebilirsiniz. Çalınmalara karşı bu önerileri alışkanlık haline getirmenizi öneririm. Özellikle yüksek takipçili ve etkileşimli bir hesaba sahipseniz bu tavsiyeleri mutlaka uygulayın. Dikkatli olmazsanız bir sabah uyandığınızda hesabınız çoktan başkalarının eline geçmiş olabilir!

Aslında burada yazılanlar tüm hesaplarınız için geçerlidir. Facebook, Twitter, Pinterest, Whatsapp, Twitch vb. tüm sitelerde bu ipuçlarını uygulayabilirsiniz. Her hesap çalınabilir, içindeki bilgiler önem arz edebilir ve gizliliğiniz ihlal edilebilir. Kısa bir araştırmayla hesaplarına giriş yapılan kişilerin konuşmalarının üçüncü kişiler tarafından nasıl yayınlandığını görebilirsiniz! Tehlikenin boyutunu anlattığımıza göre dilerseniz İnstagram hesabınızı çalınmalara karşı nasıl koruyabileceğinize geçelim.

Güçlü Bir Şifre Oluşturun (Biliyorum Sıkıldınız)

Evet farkındayım aynı tavsiyeden gına geldi öyle değil mi? Ama eminim birçoğunuz güçlü bir şifrenin nasıl bir şey olduğunu bilmiyordur. “123456789” yerine “abc987654321” şifresini tercih etmek hesabınızı güvenli hale getirmez. Bunlar hem kişiler hem de programlar tarafından tahmin edilebilir şifrelerdir. Size son derece güçlü şifreler oluşturan, sizin bile aklınızda tutamayacağınız şifreler gerekiyor. Lütfen “Norton Password Manager” sayfasına gidin ve “Parola Üretici” seçeneğini seçin. Buradan en az 20 basamaklı, noktalama işaretlerini de içeren bir şifre oluşturun ve instagram şifrenizi bununla değiştirin. Bu Google Şifreler’e de kaydederek unutun. Ayrıca şifrenizi birkaç aylık periyotlarla değiştirin.

İki Adımlı Doğrulamayı Etkinleştirin

2 Adımlı doğrulama hesabınızı bilinmeyen cihazlardan yapılacak giriş denemelerine karşı güvenli hale getirir. Sistem giriş yapmak isteyen kişinin siz olduğundan emin olmak için size bir mail, sms ve doğrulama uygulaması üzerinden kod gönderir. Instagram’ın 2 adımlı doğrulama sistemi tam adıyla “İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması” bir uygulama, kısa mesaj veya bildirim şeklinde farklı seçenekler sunuyor. Ben uygulama üzerinden kodla doğrulama yapıyorum. Burada Google Authenticator uygulamasına girerek 6 haneli bir kodla giriş yapıyorsunuz. Ayarlar > Güvenlik > İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması > Kimlik Doğrulama Uygulaması yolunu izleyerek aktif hale getirebilirsiniz.

Android mi iOS mu Daha Güvenli?

Her iki yazılım da yeterince güvenli ancak burada bir efsanenin doğru olduğuna şahit olacağız. Tüm dünyada Apple cihazlar hacklenemez olarak bilinirler, bu doğru değil ancak buna yakında deneyim sunabilmelerinin birçok nedeni var. iOS, Norton tarafından daha sıkı kontrollerden geçen, daha az esneklik sağlayan ve daha az cazip olarak görülen bir sistem olarak nitelendiriliyor. Siz de biliyorsunuz ki yıllanmış iOS cihazlar aralıksız güvenlik güncellemeleri almaya devam ederler. Android tarafında ise önemli açıkları gideren güvenlik güncelleştirmelerini pek sık görmeyiz. Birçok android cihaz birkaç yıl içinde hiçbir güncelleme almaz hale gelir. Bu da cihazları kolay hedeflere dönüştürür ve hacklenmeleri kolaylaşır.

Hesabınıza Tek Bir Cihazdan Giriş Yapın

Bir iş için veya rica üzerine arkadaşınızın bilgisayarı veya telefonu üzerinden hesabınıza eriştiniz diyelim. Bu cihazda hesabınızdan çıkış yapsanız bile şifrenizin kaydedilmediğinden emin olamazsınız. Bu nedenle hesabınızı başka cihazlarda kesinlikle açmayın ve güvenilir olarak işaretlemeyin. Eğer bir şekilde instagram hesabınıza yabancı bir cihazdan bağlandıysanız çıkış yapın ve daha sonra kendi cihazınıza bağlanarak şifrenizi güçlü bir şifreyle değiştirin. Instagram hesabınızın açık olduğu tüm cihazlardan çıkış yapmanın tek yolu şifrenizi değiştirmektir.

Güncel Bir İşletim Sistemi Tercih Edin

Güncel kalmak iyidir, kim ne derse desin güncellenmeyen işletim sistemleri her zaman tehlike arz ederler. 5 yıl önce güncelleme almayı bırakmış bir tablet veya telefondan hesabınıza bağlanmanız daha kolay bir hedef olmanıza neden olur. Android, iOS veya Windows, hangi altyapıyı kullanıyor olursanız olun güncel yazılımların açıkları daha azdır ve daha az risk içerirler. Ayrıca Windows’u lisanslı kullanmak da önemli, bir şekilde yardımcı programlar kullanılarak aktifleştirilen işletim sistemi hesaplarınız için güvenliksiz bir ortam demektir.

Mail Adresiniz Güvende Mi?

İnstagram hesapları bir mail adresi aracılığıyla oluştururlar. Mail olmadan da hesap oluşturmak mümkün ama güvenli olmadığından tavsiye etmiyorum. Hesabınızı oluştururken kullandığınız mail adresinizin güvenliğini de sağlamaktan sorumlusunuz. Mail adresiniz için de zor bir şifre tercih edin, 2 adımlı doğrulamayı etkinleştirin, başka cihazlarda giriş yapmayın ve şifresini sık sık değiştirin. Bu sayede instagram hesabınız bir şekilde başka kişilerin eline geçse bile mail adresiniz sayesinde kurtarabilirsiniz.

Başından birden fazla kez hacklenme olayı geçmiş, hesaplarına girilip başka kişilere mesaj atılmış biri olarak yıllardır bütün sosyal medya ve alışveriş hesaplarımı bu şekilde koruyorum ve uzun süredir herhangi bir mağduriyet yaşamadım. Güvenli günler dilerim.

COMMENTS

WORDPRESS: 0