Ekrandaki HTML Renk Kodlarını Bulan Program: Instant Eyedropper

HomeYazılımWindows 10

Ekrandaki HTML Renk Kodlarını Bulan Program: Instant Eyedropper

Tasarım, yazılım veya buna benzer bir iş kolunda çalışıyorsanız HTML renk kodlarıyla mutlaka haşır neşir oluyorsunuz. Benim gibi sıradan bir blog yazarı bile tema renkleriyle oynamak için HTML renk kodlarına ihtiyaç duyuyor. Ekranınızdaki bu tür renk kodlarını kolayca tespit etmeye yarayan bir program var: Instant Eye Dropper.

Bu minnacık ama son derece işlevsel programı hatırlayamadığım kadar uzun zaman önce Enes İlhan’ın blogundaki bir yazıyla keşfetmiştim. O blog kapandı, blog sahibi sırra kadem bastı fakat oradan öğrendiğim bu faydalı araç hafızamdan hiç silinmedi. Yıllardır ne zaman format atsam kurduğum ilk programlardan bir tanesidir Instant Eyedropper.

Instant Eye Dropper Nedir?

Yapımcının direk çevirisiyle; “Instant Eyedropper, ekrandaki herhangi bir pikselin HTML renk kodunu tek bir fare tıklamasıyla belirleyip panoya otomatik olarak yapıştıran web yöneticileri için ücretsiz bir renk algılama aracıdır.

Bunun üzerine söylenecek pek bir şey yok aslında. Olay oldukça basit, programı sağ köşeden tıklayarak çalıştırıp ekranda HTML renk kodunu öğrenmek istediğiniz nesnenin üzerine getiriyorsunuz ve işlem tamamdır. Renk kodunu tespit ettiğinizde herhangi bir şey tıklamadan önce CTRL + C yaparak HTML kodunu kopyalayabilirsiniz.

İddia ediyorum bu ufak araç sizler için vazgeçilmez hale gelecek. Tarayıcı eklentisi şeklinde çalışan alternatifleri de var fakat sistemin yormayan en pratik aracın bu olduğunu düşünüyorum. İstediğim renk kodunu bulup Photoshop’da uygun kısma yapıştırıyorum ve artık o renge sahibim! RGB ve HEX gibi daha birçok renk formatını destekliyor, bu ayarları programın Options kısmından yapabilirsiniz. Umarım sizlerin de işinize yarar.

Daha fazla bilgi: http://instant-eyedropper.com/
Instant EyeDropper 2.0.0 (indir)

COMMENTS

WORDPRESS: 0