Downton Abbey Dizisi Yasal Olarak Nasıl İzlenir?

HomeSosyal MedyaAmazon Prime

Downton Abbey Dizisi Yasal Olarak Nasıl İzlenir?

Dizi 24 Ağustos 2021 itibariyle Netflix’de (4 sezon) yayınlanmıştır. Dizinin Türkiye macerasını öğrenmek isterseniz yazıyı okuyabilirsiniz.

Amazon Prime Video servisi ile hayatımıza giren ancak kısa sürede kaldırılan Downton Abbey dizisini yasal olarak izleme yöntemleri arıyoruz.

Öncelikle diziyi bize sevdirip henüz bitiremeden yayından kaldıran Amazon Prime’a teessüf ederim! Yahu daha dün geldiniz Türkiye’ye, bugün ne var ne yok bütün dizi ve filmleri kaldırdınız! Tamam hizmetiniz gayet uygun fiyatlı ama şimdi Prime almanın hiçbir anlamı kalmadı! Amazon Original dizileri dışında sevilen dizi ve filmlerin çoğu gitti. Bunlardan en önemlisi Downton Abbey bana kalırsa. Daha dizinin yarısındayken kaldırılacağını öğrendim.

Birkaç çözüm denedim aslında, biliyorsunuz Prime Video içerikleri indirmenize izin veriyor. Tabii indirdiğiniz bu dosyalar normal mp3 veya mp4 dosyaları gibi olmuyor. Kopyalayamıyor ve Prime Video uygulaması dışında oynatamıyorsunuz. Ben de müşteri hizmetleriyle iletişime geçtim ve “kalan sezonları indirsem dizi yayından kalktığında izleyebilir miyim” diye sordum. Yanıt maalesef olumsuzdu. Müşteri hizmetleri temsilcisi bunun mümkün olmayacağını, indirsem bile dizi yayından kaldırıldıktan birkaç gün sonra hata vermeye başlayacağını belirtti. Dediği oldu, hatta daha çabuk oldu. Dizi yayından kalktığı gecenin sabahında indirdiğim bütün sezonlar oynatılamaz hale gelmişti.

Görüşmenin bir kısmında sözleşmelerin yenilenebileceğini ve dizinin tekrar yayına alınabileceğini söylediler ama bunun pek mümkün olduğunu sanmıyorum. Benzer durumlarla Netflix’te de karşılaştık, kaldırılan bir dizi ya hiç gelmiyor yada yıllar sonra geliyordu. Bazı dizilerin yayınlanmış yeni sezonlarını eklemeleri aynı şekilde yıllar sürebiliyor.

Sonuç olarak dizi elden gitti, ben de eğdim başımı önüme ve başladım Downton Abbey izlemenin yollarını aramaya…

Downton Abbey İzlemenin Yolları

Öncelikle dizi tüm Prime coğrafyasında kaldırılmış değil, bu durum sadece Türkiye’ye özel. Ben kesinlikle masrafa değmediğini düşündükleri için böyle bir yol seçtiklerini düşünüyorum. Çünkü dizi ABD gibi ülkelerde yine Prime üzerinden yayınlanmaya devam ediyor. Bunu müşteri hizmetleriyle iletişime geçerek de doğrulayabilirsiniz.

Diziyi Türkiye’de resmi olarak yayınlayan tek platform Amazon Prime Video servisiydi. Bu seçenek ortadan kalkınca Downton Abbey dizisini Türkçe dublaj ve altyazılı olarak izlemenin yasal hiçbir yolu kalmadı.

Madem yolu yok ne diye bizi uğraştıyorsun diyebilirsiniz… Bu yazıyı yazdım çünkü insanların benim gibi saatlerce boşa aranmasını istemiyorum. Eğer İngilizce biliyorsanız proxy aracılığıyla Prime ABD versiyonuna kayıt olup diziyi izlemeye devam edebilirsiniz. İngilizce bilmiyorsanız üzgünüm ama yeniden yayınlanmasını beklemekten başka çare yok.

Dizinin Prime Video Türkiye’ye eklenmesi için lütfen üşenmeyin ve Amazon müşteri hizmetleriyle iletişime geçerek tepkinizi dile getirin. Sesimiz yüksek çıkarsa dizi keyfimize kaldığımız yerden devam edebiliriz. Eğer  bir dizi arıyorsanız Netflix’te yayınlanan “The Crown” güzel bir alternatif olacaktır.

Hoşçakalın!

COMMENTS

WORDPRESS: 0