Digitalocean İnceleme: Hız, Fiyat ve Destek Nasıl?

HomeHostingWordpress

Digitalocean İnceleme: Hız, Fiyat ve Destek Nasıl?

Bir önceki yazımda Turhost hosting firmasının incelemesini yapmıştım. Şimdi ise Digitalocean nasıl bir firmadır bunu göstermek istiyorum. Digitalocean ile hem wordpress hem de özel yazılım bir sitem için çalışmıştım. Deneyimlerimin sizlere yol göstereceğine inanıyorum. 2011 yılında Moisey Uretsky kurulan firmanın haliyle derin bir geçmişi yok. ABD merkezli şirket kısa geçmişine rağmen pazardaki en etkili servis sağlayıcılardan bir tanesi. Haklarında yorum yapabilecek kadar uzun süredir kullanıyorum. Umarım nasıl bir firma olduklarını araştıranlar için fikir verebilirim.

Digitalocean VPS WordPress Deneyimi

Şimdi, baştan belirtmeliyim ki Digitalocean’da wordpress hosting yada paylaşımlı hosting gibi bir durum yok. Digitalocean’ın çalışma sistemi rakip firmalardan birazcık farklı. Ama merak etmeyin, site kurmak çok daha basit hale getirilmiş.

Digitalocean’da wordpress site kurmak için projeniz üzerinden bir droplet oluşturuyorsunuz. Marketten WordPress veya panelle birlikte kullanmak isterseniz Cpanel veya Cyberpanel uygulamasını seçip “Create Droplet” butonuna tıkladığınız anda işlem tamamdır. Size özel ip adresi, paylaşımsız bir alan, inanılmaz hızlara sahip VPS sunucu elinizin altında hazır.

WordPress siteniz VPS içerisinde resmen uçuyor, konum olarak Türkiye’de sunucuları olmamasına rağmen Türkiye lokasyon hizmet sağlayan firmalardan birkaç gömlek üstündür. Donanım olarak Xeon Gold işlemci kullanıyorlar, hız konusunda sizi üzmesi mümkün değil ki diğer incelemelerden gördüğüm kadarıyla herkes Digitalocean’ın hızlarından son derece memnun.

Ben WordPress siteleri yönetmek için Cyberpanel tercih ediyorum. Kurulumu ve kullanması oldukça kolay bir sistem. Çok eski olmamasına rağmen bolca teknik kaynak bulunabiliyor. Yalnızca birkaç dakika içinde wordpress sitenizi yazmaya hazır hale getirebilirsiniz. Alternatif olarak Cpanel ve Plesk de tercih ediliyor.

Cyberpanel dropletin içinde 3 wordpress site barındırdım ve 1 GB ramin %60 kadarı kullanımdaydı. İşlemci kullanımını %1’in üzerinde hiç görmedim. Kısaca hızlı wordpress sitelerim olsun, sayfalar şak diye açılsın istiyorsanız bu hizmet tam size göre.

Digitalocean Destek Konusunda Nasıl Bir Firma?

1 yıl kadar olmuştur sanırım kendileriyle çalışmaya başlayalı. İnanın bu süreçte iletişime geçmem gereken hiçbir durum olmadı. Hiç kesinti yaşamadım, kurulum vb. konularda da hiç desteğe ihtiyacım olmadı. Bunların çok abartı gibi geldiğinin farkındayım ama durum aynen bu. Birkaç defa sunucuları bakıma alacaklarına dair mesaj attılar ve bu bakımlar yaklaşık bir saat sürdü.

Yalnız birkaç hafta önce ödemeler konusunda kendilerinden yardım istedim. Covid-19 nedeniyle benim de işlerim durma noktasına geldi ve gelirlerimin düştüğünden bahsettim. Dilimin döndüğünce ödemede yardımcı olabilir misiniz diye sordum. Bana hangi dönem için yardım talep ettiğimi sordular ve ödemelerimi ertelediler.

Destek mesajlarıma ertesi gün yanıt veriyorlardı. Bunun nedeni ABD ile olan saat farkı ve Covid-19 virüsü nedeniyle çalışan sayısının azalması diye düşünüyorum. Normal zamanlarda da erken döneceklerini sanmıyorum. 5-10 dakika içinde gerçekleşen ticket yanıtları bizim ülkemize özel sanırım.

Digitalocean Fiyatları Uygun Mu?

Burada paylaşımlı hosting olmadığından bahsetmiştim. Bu nedenle çalışma sistemleri yerli firmalardan çok daha farklı. Tüm hizmetler belli bir standartın üstünde tutulmaya çalışılmış. Bütün hizmetler VPS sunucular üzerinde çalışıyor ve donanımsal olarak çok güçlü altyapıları var. Dünyanın pek çok farklı noktasında sunucu oluşturmak birkaç dakika sürmüyor.

Tabii tüm bu hizmetin bir karşılığı var. Üye olurken verilen 2 aylık 100 dolar bonus sayesinde 2 ay ücretsiz VPS kullanıyorsunuz. Ardından seçtiğiniz plana göre saatlik kullanım üzerinden hesaplanan bir ödeme planınız oluyor. Ben en düşük seçenek olan aylık 5 dolar (saati 0.007 dolar) paketi kullandım.

Şöyle güzel bir durum var, dropleti kapalı duruma getirirseniz ödeyeceğiniz ücret de duruyor. Sunucuyu farklı işlemler için kullanmak isteyenlere böyle güzel bir çözüm sunmuşlar. Tabii bizim gibi websitelerini barındıranlar için böyle bir işlem pek mantıklı değil. Siteler günün her anında ulaşılabilir olmak zorunda.

Ayın sonunda 5 dolarlık paketin ortalama 6 dolar civarında bir ödemesi oluyor. Bunun nedeni Türkiye’de alınan %18 KDV’nin de 5 doların üzerine eklenmesi.

Fiyat olarak maalesef uygun diyemeyeceğim. Şu an dolar 10 lira civarında seyrediyor. Vergilerle birlikte 5 dolarlık pakete aylık 60 TL civarında ödüyorsunuz. 60 TL öyle ödenmeyecek bir rakam değil ama benim gibi fazla ziyaretçisi olmayan siteleriniz varsa, bu işten para kazanmıyorsanız giderler size dokunabilir. Sonuçta piyasada aynı performansa sahip olmasa da daha uygun fiyata hızlı hosting paketleri bulunabiliyor.

Digitalocean’ı Önerir Miyim?

Hız mükemmel, tek tıkla onlarca yazılımı hazır hale getirebiliyorsunuz. Droplet dedikleri bağımsız çalışma sistemlerinde istediğiniz yazılımı kurup silebilirsiniz. Discourse, Ghost, WordPress, OpenVPN v.b. hazır bir çok alternatif var. Destek konusunda da beni üzmeyen bir firma. Fiyat olarak ise bir nebze iyileşme olursa tercih edilebilir fakat yükselen dolar kuru karşısında ben de cebimi düşünerek -üzülerek de olsa- Digitalocean’dan ayrılmak zorunda kaldım.

Kısaca parası sorun değil, profesyonel olsun, hızlı olsun, kesintisiz hizmet alayım diyorsanız Digitalocean ilk tercihiniz olmalıdır. Kullanmak isterseniz benim referansımla üye olarak 2 aylık 100 dolar kazanabilirsiniz: https://m.do.co/c/ecfc51d3fca4

Bir sonraki incelemede görüşmek üzere, iyi bloglar 🙂

COMMENTS

WORDPRESS: 0