Bir Telefonu Tam Anlamıyla Koruma Altına Almak

HomeDonanımAkıllı Telefon

Bir Telefonu Tam Anlamıyla Koruma Altına Almak

Binlerce lira para verip telefon alıyoruz ve çok değil birkaç ay içinde lens, arka kapak, ekran ve çerçeveler çiziklerle doluyor. Ahize ve güç girişleri ise tozla dolduğundan iş göremez hale gelebiliyorlar. Hal böyle olunca günün tamamında elimizin altında olan bu teknolojik aletlerden yeterince faydalanamıyoruz veya satmak istediğimizde deformasyonlar nedeniyle fiyat çok aşağı çekiliyor. Peki hangi kılıf en iyisidir, telefonumuzu nasıl gerçekten koruma altına alabiliriz?

Bundan tam 6 ay önce iPhone 12 Mini model bir cep telefonu aldım. Geçmiş deneyimlerimden ders çıkararak bu defa sadece ekran koruyucu taktırmakla kalmayıp telefonu gerçekten koruyacak tedbirler uygulamak istedim. Başladım araştırmaya ve oldukça güzel sonuçlar elde ettim. Bu yazıda da sizlere telefonunuzu nasıl koruyabileceğinizden bahsetmek istiyorum.

Akıllı Telefonları Koruma Altına Alma Yöntemleri

1. Klasik Ekran Koruyucu Ancak Bir Farkla!

Klasik diyorum çünkü artık herkes tarafından biliniyor ve neredeyse hiç kimse telefonunu ekran koruyucusuz kullanmıyor. Aslında o güzelim dokunmatik hissiyatından mahrum kalıyoruz ama olsun. Ekran koruyucu yada kırılmaz cam dediğimiz bu araçlar ekranı çizilmelere ve darbelere karşı koruyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ekran koruyucunun niteliği. Her ürünün koruması aynı değil, bu tür koruyucular arasında “Tempered glass” adı verilen ürünler daha iyi koruyuculuk sağlıyor. Ancak markanın önemini de unutmamak gerek. Piyasada 10 TL’ye de tempered glass koruyucu bulabilirsiniz ama ekranınızı ne kadar koruyacağı muammadır. Ben deneyimlerime dayanarak Baseus, Spigen ve Benks markalarının koruyucularının daha kaliteli olduklarını söyleyebilirim.

Ekran koruyucu almışken Curved yani kenarları tamamen kapatan kavisli tasarıma sahip olanları almak da önemli. Çoğu ekran koruyucu bunu sağlamıyor ve kenarlar hem kir biriktiriyor hem de çiziklerle doluyor!

Başlıkta belirttiğim fark ise ahize koruyucu! Biliyorsunuz ekran koruyucuların çoğu lens ve ahize kısmını kapatmaz. Ancak bazı ürünler var ki ahize kısmını da toz ve kirlere karşı kendi ahizesiyle koruyor. Başta bu tür bir koruyucuyla telefon görüşmelerimin problemli olacağını düşünsem de herhangi bir problem yaşamadım ve ahizemin de koruma altında olmasından çok memnunum. 

[tie_full_img]ahize koruyucu[/tie_full_img]

Telefon Kenarları Nasıl Korunur?

Pek uygulanmayan ve oldukça etkili olduğunu düşündüğüm bir yöntem. Telefonlarımız en çok köşelerinden darbe alırlar ve kasa hasar gördüğü için fiyatını en çok düşüren bu hasarlardır. Aşağıda gördüğünüz yapışkan parçarlarla telefonunuzun tüm kasasını koruma altına alabilirsiniz. Bu yöntem hem ekranınızı hem de kenarları ezilmelere karşı korur. Hem ucuz hem de etkili bir korumadır.

Bazı koruyucular bu tür bir muhafazayı içerebiliyor. Arka koruyucu adı altında satılan ürün telefonun kasa kenarlarını ve çerçevesini de komple örtebiliyor. Tek başına satılan ve hidrojel denilen kenar koruyucular da piyasada uygun fiyata bulunabilir.

Örnek ürün: https://www.hepsiburada.com/ally-iphone-xr-hidrojel-hayalet-yan-alt-ust-kamera-kaplama-p-HBV00000KIMRJ

[tie_full_img][/tie_full_img]

 

Lensinizi İhmal Etmeyin!

Akıllı telefonların en önemli işlevlerinden biri fotoğraf ve video çekebilmeleridir. Pratik şekilde video kayda olanak vermeleri ve taşınabilir olmaları sayesinde cep telefonları pek çok alanda klasik fotoğraf makinelerinin yerini almak üzeredir. Bu işlevlerini sorunsuz yerine getirebilmeleri için lenslerin temiz ve hasarsız olması son derece önemlidir. Kullanıcılar cep telefonlarını masaya koyarken fark etmeden lenslerin çizilmesine neden olabilirler. Bunun önüne geçmenin yolu lens koruyucu kullanmaktır.

Ben Ally markasının lens koruyucusunu tercih ettim. Bu marka için kaliteli diyemem fakat bu üründen herhangi bir şikayetim olmadı. Bazı kılıflar bunu sağa sola oynayabilen kapaklar sayesinde yapıyor, ben bunu pratik bulmadığımdan jelatinle korumayı tercih ettim. 

lens koruyucu

Arka Kapak Koruyucu Kullanın!

Kılıf bunu zaten yapıyor diyebilirsiniz ancak benim kastettiğim şey bundan biraz farklı. Ben kılıfın altında bulunacak, direk arka yüzeyi kaplayarak koruma sağlayan ürünlerden bahsediyorum. Şeffaf oldukları için farkedilmeyen bu ürünler arka kapağınızı çizilmelere karşı korurlar. 

Kılıflar ne kadar arka kapağı korusalar da kapak yüzeyiyle tam temas etmezler. Kılıfınızı uzun bir sürenin ardından çıkarıp arka kapağı kontrol ettiğinizde birikmiş kirleri fark edersiniz. Bu kirler kılıf ve telefon arasında sürekli hareket ederek kasanın çizilmesine neden olurlar. Bunun önüne şeffaf jelatin koruyucularla geçebilirsiniz. İnce olmaları nedeniyle kılıfla kullanıma da olanak sağlarlar.

[tie_full_img]arka kapak koruyucu şeffaf jelatin[/tie_full_img]

Nasıl Bir Kılıf Tercih Edilmeli?

Ahize, arka kapak, lens ve ekran koruyucu derken geldik zurnanın zırt dediği yere! Kılıflar en çok kafa karışıklığı yaratan ürünlerdir. Renk ve tasarım konusunda o kadar çok alternatif var ki… Peki hangi kılıflar en iyi koruyuculuğu sağlar, hangi kılıfı alırsak telefonumuz yere düştüğünde kaldırıp hasarsız olarak kullanmaya devam edebiliriz? 

Bize düşme anında oluşan enerjiyi absorbe edebilecek ve bu enerjiyi telefonumuzun kasasına aktarmadan yada çok az aktararak düşmeyi en az hasarla atlatmamıza yarayacak nitelikte bir kılıf lazım. Bunu silikon kılıflarla sağlayabiliriz. Silikon kılıflar esnek yapıya sahip oldukları için istediğimiz gibi düşme hasarını en aza indirebilirler. Ben bu noktada (daha çok renklerini sevmemden ötürü) Caselogy firmasının silikon kılıfını tercih ettim ancak piyasada tüm silikon kılıflar aynı işlevi yerine getirecektir. 

 

[tie_full_img]12 mini apple silikon kılıf[/tie_full_img]

Son Sözler

Kılıf, arka kapak, lens, ekran ve çerçeve derken telefonumuzu tam anlamıyla koruma altına almış olduk. Üstelik görünümünden feragat etmeden! Klasik yönmtemlerin üzerine bir şeyler koyabildiğimizi düşünüyorum, ne dersiniz? Umarım burada anlattıklarım işinize yaramıştır, hoşçakalın! Kapak görseli: https://www.nextpit.com/how-to-protect-your-android-device-screen

COMMENTS

WORDPRESS: 1
  • comment-avatar
    moto kurye hizmeti 7 ay ago

    rengini özenle seçerek aldığımız incecik telefon oldu mu sana nokia 3310