Android Telefona Format Atmak Hakkında Bilmeniz Gerekenler

HomeDonanımAkıllı Telefon

Android Telefona Format Atmak Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu yazıda sizlere Android telefona format atmak hakkında bilgi vereceğim. Format atmadan önce yapılması gerekenler, telefonu sıfırladıktan sonra oluşabilecek problemler ve format yani hard resetin yararları ve zararları nelerdir bunlardan bahsedeceğiz. Genellikle telefonunun performansının düştüğünü ifade eden kullanıcıların tercih ettiği sıfırlama işlemi hakkında detaylı bilgileri yazıda bulabilirsiniz.

Sırayla gidelim ve Android telefona format atmadan önce dikkat etmeniz gerekenleri sıralayalım. Çünkü format ciddi bir işlem ve geri dönüşü yok. Telefonunuza format atmadan önce burada yazılanları mutlaka gözden geçirin ki daha sonra pişman olmayın.

Android Telefona Format Atmadan Önce Yapılması Gerekenler

 • İşe dosyalarınızı yedeklemekle başlayın. Fotoğraflar, videolar, ses kayıtları, notlar, telefon rehberi ve SMS’leriniz ve şifreleriniz gibi değerli tüm verileri bilgisayarınıza veya Google Drive gibi bulut sunuculara yedekleyin.
 • İki adımlı doğrulama uygulamarına bağlı hesaplarınızı gözden geçirin. Google, Hotmail, Instagram, Twitter gibi sitelerde güvenlik uygulaması kullanıyor olabilirsiniz. Telefona format attıktan sonra bu uygulamalar da gideceği için hesaplarınıza giremezsiniz. İki adımlı doğrulamayı açtığınız tüm hesaplarınızda bu uygulamayı geçici olarak iptal edin.
  Whatsapp, Telegram gibi mesajlaşma uygulamarındaki tüm verileri yedekleyin.
 • Telefonunuzda bulunan tüm güvenlik adımlarını iptal edin. Parmak izi, yüz tanıma ve pin kodu gibi tüm güvenlik uygulamalarını format sonrasına kadar iptal edin.
 • Format atmadan önce şarjınızın tamamen dolu olduğundan emin olun. Formatın süresi çok uzun olmasa da işlem devam ederken şarjınız biterse telefonunuzu tamamen kaybedebilirsiniz!
 • Bazı kaynaklarda IMEI bilgilerinin de silindiği belirtilmiş. Sonradan IMEI attırdıysanız bu işlemi yapmanızı önermiyorum.
 • Kullandığınız uygulamaları harici bir yere liste şeklinde not edin. Daha sonra adını anımsayamadığınız uygulamaları bulmakta zorlanabilirsiniz.
 • Telefonunuza bağlı tüm Google hesaplarını ve Huawei yada Xiaomi hesaplarını da kaldırın. Bazen format sonrası bunların şifrelerini de sorabiliyor.

Android Format Sonrası Oluşabilecek Problemler

 • Bankacılık uygulamasına giriş yapamayabilirsiniz. Telefonunuz tabiri caizse yeni bir kimliğe sahip olduğu için banka uygulamasına giriş için doğrulama yapmanız gerekecektir. Bazı bankalar telefon üzerinden doğrulama yapsa da bazıları ATM’ye veya şubeye gelmenizi isteyebiliyor.
 • Tüm hesaplarınızı ve uygulamalarrı sıfırdan kurmak zorunda kalıyorsunuz, evet bu bir problem değil ama çok zaman kaybetmenize neden oluyor.
 • Yaptığınız ince ayarların tamamı kayboluyor ve bunları yeniden ayarlamak da yine uygulamaları kurmak kadar zaman alıyor. Birçok değişikliği haftalar sonra fark ediyorsunuz.

Format Atmanın Telefonunuza Sağladığı Yararlar

 • Şimdiye kadar hep önlemler ve problemlerden bahsettik. Sıra hard reset yani donanımdan format atmanın ne işe yarayacağını anlatmaya geldi. Sizi temin ederim telefonunuz bu işlemden sonra yeniden hayat bulacak ve kendine gelecek. Ben 2 yıl sonra attığım formattan sonra gözlemlediklerimi aktaracağım.
 • Telefonu ilk aldığımda tam dolu şarjla neredeyse iki gün idare edebiliyordum. 2 yılın sonunda aynı gün içinde iki defa şarj etmem gerekiyordu. Format atmanın pil performansınıza ciddi katkısı oluyor. Şu an tek şarjla bir günü çıkarıyorum. Elbette ilk günkü durumda değil ama çok daha iyi.
 • Bazen aramaları kabul etmekte problem yaşıyordum, aramayı açıyordum ama ekran donuyordu ve bir süre ses gelmiyordu. Aynı şekilde youtube, twitch gibi uygulamalarda da kasma ve donma sorunları vardı. Hatta telefonun genelinde takılmalar ve yavaşlıklar söz konusuydu. Formattan sonra bunların tamamı kayboldu.
 • Ne kadar Android virüs içermiyor denilse de telefonunuza da kötü amaçlı yazılımlar bulaşabilir. Tabii bunların amaçları eskisi gibi cihazınızı bozmak değil sizin üzerinizden para kazanmak. Bir uygulama arka planda madencilik yapıyor olabilir yada bilgilerinizi başkalarına aktarabilir. Format atmak bunların da önüne geçecektir.
 • 64 GB’lık hafızanın büyük kısmı video, fotoğraf ve uygulama verileriyle dolmuştu. Telefonun hafızası doldukça arayüz de sağlıklı çalışmamaya başlıyor ve çeşitli hatalarla karşılaşıyorsunuz. Sıfırlanan, tertemiz bir hafızayla telefonunuz ilk günkü gibi akıcı hale geliyor.
 • Birçok uygulamayı aylardır, hatta yıllardır kullanmadığınızı farkediyorsunuz. Format attıktan sonra farkettim ki formattan önceki uygulamaların büyük kısmına ihtiyacım yok. Haliyle gereksiz yer kaplayıp telefonu yavaşlatmalarına da gerek yok.

Format Atmak İşe Yaramadı, Telefonum Hala Yavaş

Telefonunuzu sıfırladınız, tertemiz bir yazılıma sahip oldunuz fakat telefonunuzun hala yavaş olduğunu mu hissediyorsunuz? Bunun nedeni muhtemelen pilinizin ömrünü tamamlamış olmasıdır. Akıllı telefon pilleri kullanıldıkça ömrü kısalan ve performansa direk etki eden teknolojilere sahiptir. Pil sağlığınız düştükçe telefonunuzda kasma, takılma ve donma problemleri yaşamanız da normaldir. Çözüm olarak yetkili serviste yada direk aldığınız firmayla iletişime geçerek pil değişimi isteyebilirsiniz. Pil değişimleri genellikle garanti kapsamı dışındadır ve telefonunuzun marka modeline göre değişiklik gösterir.

Android için pil sağlığını gösteren resmi bir uygulama yok ancak Apple telefonlarda pil sağlığını sürekli takip edebilirsiniz. Belli seviyenin altına düşen pil sağlığı telefonuzun performansını olumsuz etkileyeceğinden değişim gerçekleştirebilir ve cihazınızı hızlandırabilirsiniz.

Son Sözler

Format, gerekli önlemler alındıktan sonra bilgili ellerde oldukça yararlı olabilecek bir işlemdir. Performansı artırır, depolama alanı genişler ve bozuk ayarlar düzeltilir. Ben Pocophone F1 model telefonuma format attım ve keşke daha önce yapsaymışım diyorum. Sormak istediklerinizi yorum formu aracılığıyla iletebilirsiniz.

Hoşçakalın!

COMMENTS

WORDPRESS: 1
 • comment-avatar
  şebnem77 8 ay ago

  Merhaba ben telefonuma format attım ancak sim kartımı yedeklemeyi unuttum bu konuda ne yapabilirim 🙁